http://kaymaklikadayif.blogspot.com/2011/06/damdan-dusenin-halinden-kim-anlar.html

en güzel anlatan ve yol gösteren yazı budur.

asıl siz hazır mısınız ona bakın ,kargaşa stres altında çocuğu tuvalete alıştırmak amazon ormanlarında geyik avlamaya benzer haberiniz ola.

çocuk hazır olduğunda kolay ve keyifli.. ama anne kendi hırsıyla bu ‘işe’ girerse’ iki taraf için de işkence..

(gbkz: tracy hogg), bebek desteksiz oturabilidiğinde başlanmalıdır diyor. bu da yaklaşık 8-9. aylarda gerçekleşiyor sanırım. ben de 9. ay itibariyle kızımı sabahları adaptör yerleştirdiğim klozete oturtuyorum. bazen kaka/çiş yakalıyoruz, bazen de sadece eğlendiğimizle kalıyoruz.

çocuk hazır olduğunda değil öncelikle anne hazır olduğunda başlanılması gereken eğitim.

eskiler acele ederlermiş ama yeni nesil pedagoglar 18 aydan önce başlanılmasının sakıncalı olduğunu söylüyorlar genelde. ben de 20 aylık kızım için henüz başlamadım, acele etmeyi de düşünmüyorum.

(bkz: bezsiz bebek)

(bkz: kızımın tuvalet kitabı )

oğlumda 18. ayda başladığımızda doktor erken demişti. dinlemedim. gerçekten erkenmiş. uzun bir süre tam öğrendi, sonra tekrar salmaya başladı. kakayı hemen öğrendi ama çişte hep sorunlu olduk.. kızım ne zaman kendi hazır olursa o zaman başlayacağım.

türkmen 2 bakıcımdan biri 8 aylık, biri de 6 aylık vermiş bu eğitimi. gece de yapmıyorlarmış. konuşamayan bebek nasıl alıştı diye sorduğumda gösteriyorlardı dediler. hatta yürümeye başlayınca kendileri oturmaya başlamışlar lazımlığa. ben onların yalancısıyım.. demek ki bu aylarda bu eğitim verilebilirmiş ama bunu kaçırdıysanız çocuk hazır olana kadar bekleyin derim ben.

Sevgili genç anneler;tuvalet eğitimi konusunda sakın acele etmeyin,ben ilk anneliğimde tecrubesizlik ve bilgisizlikle çok acele ettim ve oğlumu zorladım,bu durum doğal süreci uzattığı gibi hem benim hem oğlum için stresli geçti.Bebeğin kas gelişiminin yanı sıra psikolojisi de önemli bir faktör(tabii anneninkide)Kızımda ise hiç problem yaşamadım.Ben annenin sabırlı ve her konuda araştırmacı olmasını öneririm.

İlk kural çocuğun buna hazır olması! bezinden rahatsız olması, tuvaleti merak etmesi, sizi izlemek istemesi buna gösterge olabilir.

İkinci kural ise kararlı olmak, yani bezi bir kere çıkarınca bir daha bağlamamak.. Gece de buna dahil.. Diğer türlü çocuğun aklı karışıyor, bezime mi yapacağım, tuvalete mi diye.. Gece için kullanat hasta bezleri çok faydalı, yalnız yatağa bunu serdiğinizden haberinin olmaması önemli:)

Son olarak da lazımlık ya da oturak yerine klozet adaptörlerini öneririm. Hem temizliği kolay hem de lazımlıktan sonra klozete alıştırmak gerekebilir..

(bkz: lazımlık)

(bkz: çiş kaçırma)

18-24 ay arasında sağlıklı her çocuğun alabileceği eğitim..

kesinlikle çocuğa’yaşın geldi hadi çıkar o bezi bakalım’diye dayatılmamalı

çevrenin aaa bu çocuk hala bezleniyormu ayol,

tarzı eleştirilere kulak asmamalı(sanki bez parasını ceplerinden veriyorlar).

çocuk iyi gözlenmeli kendini hazır hissettiğinde ona destek olunmalı

zaten herşey yoluna giriryor üstüne gidilmemeli akışına bırakılmalı bizim ölye oldu.

bence en dorusu yoksa çocukta annede sıkıcı ve başarısız kısır döngü gibi tekrarlayan işkence gibi bir süreç yaşayabilir.

faydalı bir yazı..

http://www.mutluanneler.com/68-tuvalet-aliskanligine-zaman-nasil.html

(bkz: tuvalet sonrası temizlik)

tamamen kendi hallerine bıraktık, biri 2.5 yaşında kendiliğinden bıraktı (bir gece bezlemeyi unuttuk, sabah kuru kalktı çocuk, sonrada bezlemedik hiç). Diğeride 3.5 yaşında kendiliğinden bıraktı. Ne bir yatak ıslanması, ne bir halıya çiş, nede bir sinir stres…hiç birini yaşamadık.

benim kızım 18 aylık,tuvalet adaptörü aldım 15 gün önce,onu alıp kendisi tuvaletin üstüne koyuyor oturmak istiyor,koyup oturuyoruz sonra daha bişey yapamadan tuvalet kağıdı istiyor ısrarla,veriyorum kendisi siliyor ve atıyor,kalkıyoruz biraz sonra yere yapmış oluyor,4 günümüz böyle geçti bende tekrar bezi bağladım,öyle kaldı,şimdi bu davranış hazır olduğunu gösterir mi yoksa biraz daha beklesem mi? tavsiyelerinizi bekliyorum…

24 aylık kızımız bezini çıkartmak istiyor. çıkarıyoruz. tuvalete yapmak istemediğini söyledi açıkça, hiç ısrar etmiyoruz. bazen gidip oturuyor, kalktıktan hemen sonra yere yapıyor. siliyoruz. arada uyku, dışarı çıkma durumlarına göre bezliyoruz. onun dışında açık bırakıyoruz sıcaklarda pişik de olmasın dieye.

biz tamamen onun isteğine bıraktık. ısrar etmiyoruz. tuvalet eğitiminde ısrar uzun vadede kalıcı olumsuz etki bırakabiliyormuş çünkü.