sık sorulanlar

 

Ana Kılavuz nedir? 

Ana Kılavuz bir grup annenin kurduğu bir başvuru sitesidir. Yeni annelerin, hamilelerin, babaların, baba adaylarının, halaların, teyzelerin, amcaların yani hayatlarında bebek olan herkesin alışveriş öncesi rehberi olacaktır. Böyle büyük bir iddiası vardır çünkü buradaki bütün ürün – marka yorumları bizzat ürünleri deneyimlemiş ebeveynler, bebek yakınları tarafından yazılmıştır. 

Herkes girip anne – bebek – baba – hamile ürünleri ile ilgili yorumlara bakarak alışveriş tercihini daha güvenle yapabilir, aynı şekilde üye olarak kendisi de kullandığı ürünler hakkında yorum yapabilir. 

Sözlüğü amacı dışında kullananlar ve kötü amaçlı kullanan yazarlar engellenecektir. 

Nasıl Okurum, Aradığım şeyi nasıl bulurum? 

Diyelim ki bir marka hakkında yazılanları okumak istiyorsunuz… Markanın adını en yukarıda gördüğünüz getir butonundan önceki kutucuğa yazıp sonra da “getir” butonuna basarsanız, o marka ile ilgili yazılan tüm yorumlar açılacaktır. 

Marka değil de ürünle ilgili yapılmış tüm yorumları görmek isterseniz, mesela bebek arabası almadan önce… Yine aynı kutuya “bebek arabası” yazıp getire basmanız yeterlidir.

Nasıl yazarım? 

Öncelikle yukarıdaki butondan kolayca yazar olun. Sonra yazmak istediğiniz şeyin (marka – ürün – mekan) adını meşhur kutumuza yazıp getire basın. Eğer daha önce o “şey” hakkında yorum yazılmışsa, en altta geniş bir kutu göreceksiniz. Oraya fikirlerinizi yazıp sonra da kaydet’e basmanız yeterlidir. 
İlk kez siz yazacaksanız gelen sayfada “aradık, lakin pek bir başlık bulamadık.” yazısını göreceksiniz. İsterseniz hemen altındaki “ben açayım” a tıklayarak ilk yorumu siz yazabilirsiniz isterseniz de “ukde olsun”a tıklayıp, bir başka yazarın yazmasını talep edebilirsiniz. 

Hakaret, küfür, format dışı yazılar dışında, bebe yakınlarının alışverişlerinden önce en güvenilir bilgiyi alabilmesi için olumlu olumsuz yorumlarınızı, markalardan taleplerinizi istediğinizi yazabilirsiniz.

 

Ana Kılavuz’da başka ne yapabilirim? 

Üye olup siz de yazar olursanız, diğer yazarlarla mesajlaşabilir, aparatlarımızdan etkinlikler, buluşmalar organize edebilir ve size benzer diğer ebeveynlerle tanışabilirsiniz. 

Yazılarınıza resim, video, link ekleyebilirsiniz. 

Satmak istediğiniz bebek eşyalarını satabilirsiniz.

Anakılavuzu daha etkin nasıl kullanabiliriz? 

Kılavuzda olmayan marka/ürün/hizmetle alakalı yazdıklarımızda kolay anlaşılır olmak adına imla kurallarına uygun yazmanızı öneririz. Yazdığımız tanım örnek ya da deneyimin içinde başka bir başlığa yönlendirme işlenimini gerçekleştirmek için entryleri girdiğimiz kutunun altındaki butonları kullanabiliriz. 

bkz butonu: (bkz: anakılavuz) şeklinde entrylerin içinde görülmesini sağlayan buton. bir markanın başka ürünleri ile alakalı yönelndirme için aktif olarak kullanılmaktadır. bkz vermek istediğimiz kısmı sağ tıkla seçerek seçili haldeyken bu butona tıklamamız yeterli olacaktır. 

gbkz butonu: entryler içinde (bkz. ) biçimini kullanmadan yönlendirme yapmak istediğimizde başvurduğumuz buton. Bu şekilde bkz verdiğimizde o kısım farklı renkte görülecek ve tıklanabilinecektir. Yine sağ tıkla seçip seçili haldeyken bu butona tıklayarak yazdığımız kısmı aktif başlık yönlendirmesi haline getirebiliriz. 

* butonu: Bu yıldız bkz butonudur. Yazımızın içinde kısa ayrıntı vermek yahut başlık yönlendirmesi yapmak istediğimizde kullanabiliriz. Aktif hale getirmek diğer için bkz butonlarıyla aynı işlemleri uygularız. Yazımızı kaydetmeden evvel * şeklinde görülecektir fakat kaydettiğimizde * şeklinde görülüp imleci üzerine tuttuğumuzda içini okuyabiliriz. *

ara butonu: Yazımızın içinde alakalı bir kelimeyi bu şekilde bkz verdiğimizde kelimeye tıklandığında kılavuzumuzdaki o kelimeyi içeren başlıklar sol kısımda belirecektir. Yine diğer bkz butonlarıyla aynı yolu izleyerek yazımıza yerleştirebiliriz. 

alıntı butonu: Yazdığımız her şey her zaman bizim deneyimimiz ya da düşüncemiz olmayabilir. Kimi zaman başka kaynaklardan alıntı yapmak durumda kalabiliriz. Bunu da bu butona tıklayarak oluşan kısmın içine kaynaktan yapılan alıntıyı koyarak gerçekleştirebiliriz. Alıntının sonuna ise aldığımız kaynağı bkz vermek şık bir davranış olacaktır. 

spoiler butonu: Spoiler butonu görüp okunabilecek bir şeyi daha önce görmemiş ya da okumamış kimselerin alacakları verimi düşürecek tarzdaki yazılarımıza uyarı şeklinde koyacağımız ibaredir. Spoiler butonuna tıklayıp aradaki boşluğa bu yazımızı yazabilir, bu uyarıyı gören okuyucuların okumamayı tercih etmelerine izin verebiliriz. 

resim butonu: Anakılavuz’da en sık kullandığımız, kullanılmasınız arzuladığımız buton. Burdaki yazılarımız ürün/marka/hizmet ile alakalı olduğu için yazdığımız bir çok ürünü fotoğraflarıyla desteklememiz gerekir. Resim için yazımızın sonuna geldiğinde bu butona tıklamalı çıkan kutucuğun için resmin url adresini kopyalamak ve tamam demek kadar kolay bir işlem. Resmin kılavuzun içinde çok büyük yer kaplamamasına ayrıca dikkat etmeliyiz. 

htttp:// butonu: Başka başlıklardan ziyade internette başka sayfalara yönlendirme yapmak istediğimizde kullandığımız buton. Link vermek istediğimiz adresi kopyalayıp bu butona basarak çıkan kutucuğa yapıştırıyoruz ve işlem tamam oluyor. 

youtube butonu: Yazımızın içeriğiyle alakalı bir video eklemek istediğimizde youtube’dan yardım alabiliriz. Youtube linkinde gördüğünüz = işaretinden sonraki kısmı kopyalarak youtube butonuna bastığımızda çıkan kutucuğa yapıştırmak yeterli olacaktır, videomuz yazımıza eklenecektir.