sık sorulanlar


Ana Kılavuz nedir? 

Ana Kılavuz bir grup annenin kurduğu bir başvuru sitesidir. Yeni annelerin, hamilelerin, babaların, baba adaylarının, halaların, teyzelerin, amcaların yani hayatlarında bebek olan herkesin yaşamını kolaylaştıran bir rehber olacaktır. Böyle büyük bir iddiası vardır çünkü buradaki bütün ürün – marka – deneyim yorumları bizzat bunları deneyimlemiş ebeveynler, bebek yakınları tarafından yazılmıştır. 

Herkes girip anne – bebek – baba – hamile ürünleri ile ilgili yorumlara bakarak alışveriş tercihini daha güvenle yapabilir, aynı şekilde üye olarak kendisi de kullandığı ürünler hakkında yorum yapabilir. Bunun dışında sosyalleşebilir, çocuk büyütürken yaşanan zorluklara karşı tüyo alışverişinde bulunabilir, bu süreçte yaşadıkları komik şeyleri paylaşarak birbirlerini gülümsetebilir.

Sözlüğü amacı dışında kullananlar ve kötü amaçlı kullanan yazarlar engellenecektir. 

Nasıl Okurum, Aradığım şeyi nasıl bulurum? 

Diyelim ki bir marka hakkında yazılanları okumak istiyorsunuz… Markanın adını en yukarıda gördüğünüz getir butonundan önceki kutucuğa yazıp sonra da “getir” butonuna basarsanız, o marka ile ilgili yazılan tüm yorumlar açılacaktır. 

Marka değil de ürünle ilgili yapılmış tüm yorumları görmek isterseniz, mesela bebek arabası almadan önce… Yine aynı kutuya “bebek arabası” yazıp getire basmanız yeterlidir.

Nasıl yazarım? 

Öncelikle yukarıdaki butondan kolayca yazar olun. Sonra yazmak istediğiniz şeyin (marka – ürün – mekan) adını meşhur kutumuza yazıp getire basın. Eğer daha önce o “şey” hakkında yorum yazılmışsa, en altta geniş bir kutu göreceksiniz. Oraya fikirlerinizi yazıp sonra da kaydet’e basmanız yeterlidir. 

İlk kez siz yazacaksanız gelen sayfada “aradık, lakin pek bir başlık bulamadık.” yazısını göreceksiniz. İsterseniz hemen altındaki “ben açayım” a tıklayarak ilk yorumu siz yazabilirsiniz isterseniz de “ukde olsun”a tıklayıp, bir başka yazarın yazmasını talep edebilirsiniz. 

Hakaret, küfür, format dışı yazılar dışında, bebe yakınlarının alışverişlerinden önce en güvenilir bilgiyi alabilmesi için olumlu olumsuz yorumlarınızı, markalardan taleplerinizi istediğinizi yazabilirsiniz.

 

Ana Kılavuz’da başka ne yapabilirim? 

Üye olup siz de yazar olursanız, diğer yazarlarla mesajlaşabilir, etkinlikler, buluşmalar organize edebilir ve size benzer diğer ebeveynlerle tanışabilirsiniz. 

Yazılarınıza resim, video, link ekleyebilirsiniz. 

Satmak istediğiniz bebek eşyalarını satabilirsiniz.

Anakılavuzu daha etkin nasıl kullanabiliriz? 

Kılavuzda olmayan marka/ürün/hizmetle alakalı yazdıklarımızda kolay anlaşılır olmak adına imla kurallarına uygun yazmanızı öneririz. Yazdığımız tanım örnek ya da deneyimin içinde başka bir başlığa yönlendirme işlemini gerçekleştirmek için entryleri girdiğimiz kutunun üstündeki butonları kullanabiliriz. 

bkz butonu: (bkz: ana kılavuz) şeklinde entrylerin içinde görülmesini sağlayan buton. bir markanın başka ürünleri ile alakalı yönlendirme için aktif olarak kullanılmaktadır. bkz vermek istediğimiz kısmı sağ tıkla seçerek seçili haldeyken bu butona tıklamamız yeterli olacaktır. 

gbkz butonu: entryler içinde (bkz. ) biçimini kullanmadan yönlendirme yapmak istediğimizde başvurduğumuz buton. Bu şekilde bkz verdiğimizde o kısım farklı renkte görülecek ve tıklanabilinecektir. 

görsel butonu: Anakılavuz’da en sık kullandığımız, kullanılmasını arzuladığımız buton. Buradaki yazılarımız ürün/marka/hizmet ile alakalı olduğu için yazdığımız bir çok ürünü fotoğraflarıyla desteklememiz gerekir. Görsel eklemek için yazımızın yer aldığı kutunun üst kısmında, kamera görselinin yanında yer alan bu butona tıklayıp  istersek kutucuğun içine resmin url adresini kopyalamalı ya da bizde bulunan bir görseli yükleyebiliriz. Görseliin kılavuzun içinde çok büyük yer kaplamamasına ayrıca dikkat etmeliyiz. 

htttp:// butonu: Zincire benzeyen bu buton, başka başlıklardan ziyade internette başka sayfalara yönlendirme yapmak istediğimizde kullandığımız buton. Link vermek istediğimiz adresi kopyalayıp bu butona basarak çıkan kutucuğa yapıştırıyoruz ve işlem tamam oluyor.