Kararan gümüş takılarınızı bir bez ya da bir fırça yardımıyla diş macunuyla ovup, yarım saat sirkeli ılık suda beklettiğinizde eski parlaklığına geri dönüyor.. 

cam şişedeki bir içeceğin daha kısa sürede soğumasını istiyorsanız, ıslatılmış bir peçeteye sararak buzdolabında bekletebilirsiniz.

kalemtıraşınız eskisi kadar iyi kalem açmıyorsa, Ucunu açacağınız kalemi alüminyum folyoya sararak kalemtıraşınızın bıçaklarını keskinleştirebilirsiniz.

dolmalık biberler erkek ve dişi olarak 2’ye ayrılıyor:) biberin arkasındaki çıkıntı 3 ise erkek, 4 ise dişi oluyor. Erkek biberlerin kabukları kalın, tohumları az; Dişi biberlerin ise  kabukları ince, tohumları fazla.. alışveriş yaparken dişi biberleri seçtiğimizde daha kolay pişen ve lezzetli dolmalar yapabiliriz:)

8-9 sene önce oğlum bir gece öksürmekten uyuyamıyordu. Hollanda’da yaşayan bir ablam başucuna soğan koymamı önerdi. O günden beri bizim evde öksürüğün/gece tıkanmalarının ilacı soğan. Sabah bütün ev kebapçı gibi kokuyor? yani şunu diyeceğim; kebap ve soğan candır.

taze öğrendiğim ve henüz denemediğim bir bilgi. ama neden olmasın:)

çok kötü bir baş ağrınız var ama yanınızda ağrı kesici yok diyelim -ki bana hep olur:)) hemen manavdan bir muz alıyorsunuz (tabi eczaneye gidip ağrı kesici almak da çözüm olabilir:)) Muz kabuğunu alnınıza yerleştirdikten sonra ağrının hafifleyeceği, muzda bulunan yüksek potasyumun ağrıları hafiflettiği söyleniyor. 

ekmeklerin küflenmesini önlemek; taze kalabilmesini sağlamak için ekmek torbasına kereviz sapı ya da küp şeker koyabilirsiniz.

telefonu şarj ederken uçak moduna aldığınızda daha hızlı şarj olacaktır.

çamaşır yıkarken, deterjanı yarı yarıya azaltıp, deterjan gözüne karbonat ekleyebilirsiniz. böylece çamaşırlar hem daha temiz olacak, hem de daha az kimyasala maruz kalacaktır.

alüminyum folyoları kesmek körleşmiş bıçakların ve makasların yeniden keskinleşmesini sağlar. bir nevi bileylemiş oluyorsunuz.