en sevdiğim mazeretim 🙂

bebek doğduktan sonra zirve yapan durum

ahhh.. ben de hala devam ediyor.. ne yapacağım bilmiyorum. yakında kendimi de unutacağım. ne kadar şaşkın olduğumu bir bilseniz anne olduktan sonra :))

su siralar yogum bir sekilde yasadigim durum. aklim bir degil on karis havada dolasiyorum, yaptigim isten gucten hayir gelmiyor. fizyolojik sebepleri vardir elbet ama benim vakada omega-3’u birak hamileligin basini, hamile kalmadan aylaaar oncesinden beri duzenli almama ragmen bana misin demedi. leyla gibi dolaniyorum ortalikta, cok can sikici bir durum.

Sadece bende oldu diye hayiflandigim megerse olmazsa olmaz birseymis

doğumdan sonra başlayan ve hayatımda ilk defa bu kadar yoğun yaşadığım şey

sanırım doğumdan sonra da peşimi bırakmayan şey. kurtulamadım resmen. bi dalgınlık bi unutkanlık..

omega-3’ü hamileliğin başından itibaren kullanınca bu sorun yaşanmıyor. en azından ben yaşamadım.

hamile kaldığımı anlamam yardımcı olan ilk belirti. sonrasında doğuma kadar peşimi bırakmamıştı.

Hamilelikte kan hacminde yaklasik % 40 artis olurmus. Hem bebegi yerterince beslemek hem de doguma hazirlik icin.  Bu artışta, kanın sıvı kısmının artışı daha fazla olurmus ve bunun sonucu kan sulanmasi meydana gelirmis. 

Kanin yapisindaki bu degisim beyinin yeterince beslenememesine neden oluyor ve unutkanligin bas sebebi oluyor deniyor. Birde hamilelikle vucuttaki hormonal degisim de eklenince unutkanlik kacinilmaz oluyor. 

“Hamile ahmakligi ” denen bu durum dogumdan birkac hafta sonra duzeliyor dense de bir sure daha devam ettigi cevrede gozlenmistir..;)) Dogum sonrasi surecte annenin uykusuzlugu ve yorgunlugu, onceliklerinin degismis olmasi unutkanlikta daha buyuk etken olabilir…