Ben doğumdan yaklaşık 2-3 ay kadar önce kuruluk nedeniyle lansinoh sürmeye başlamıştım. Emzirirken de ilk 1 ay kadar her emzirmeden önce karbonatlı su, emzirdikten sonrada termal su ile sildim. Bebeğimin meme ucunu emmesine hiç izin vermedin, her zaman areolayı tıkıştırdım ağzına:) Banyo yaparken hiç duş jeli, sabun kullanmadım ve benim hiç yaram, çatlağım olmadı, hiç acılı emzirmem olmadı. İnşallah dişleri çıktığında kaderim değişmez.

lansinoh, karbonat, anne sütü gibi çarelerin derman olması beklenen, ancak bir süre içinde kendiliğinden geçen sızım sızım sızlayan, bacaklarımı kaskatı germeme, tırnaklarımın avuçlarımın içine geçmesine sebep olan zor yaralar..

bebişin dişleri çıktıktan sonra da çektiren dert.

çığlıklar atarak, ayakarımı yerlere vurarak 1-2 hafta geçirmeme neden olan yaralar

bazı annelerin ilk aylar bebeklerini sevinç ve coşkuyla yaşamalarını engelliyor. her emzirme zamanı işkence zamanı geldi diye düşünüyor insan.

tam bitti derken tekrarlama olasılığı olan, dişi çıkınca nabıcam dedirten yaralar.

çekileceek gibi bir dert değil :((

anne sütü de çok iyi geliyor her emzirme sonrası göğsü sıkıp krem gibi sürmek yetiyor eskiden lansinohmu vardi:)

annelerimiz annanelerim ne yapıyorlardı.

karbonat sürerlermiş zaten sulandırılmış karbonatı bir çok yerde temizlik amaçlı kullanıyoruz.

evet bende çok çektim bu acıyı çözümü lansinoh kremde buldum.

kimi annelerde işe yaramamış bunun nedeni her kesin bünyesi farklı sanırım ondan dolayı.

Lansinoh oldukça rahatlatırken benim yaralara pek fayda etmemişti. Ne zaman ki annemi ve sağlık ocağındaki hemşiremizi dinleyip karbonatlı su sürmeye başladım işte o zaman rahata erdim.

Göğüs kalkanı denen müthiş ve basit alet sayesinde yaraların iyileşmesi sağlanabilir. Zira lansinoh’u sürüp üzerini çamaşırınızla kapattığınız an daha beter yaralara davetiye çıkarabilirsiniz(u: ben yaptım oradan biliyorum).

ilk defa emziren annelerde sıklıkla görülen, işkenceye dönüşen yaralar:( doğumdan 2 ay önce lansinohu kullanmaya başlamak koruyucu olabilir.

Lansinoh ve anne sütü en iyi ilacı.

Ancak yaşayanin bilecegi cinsten bir aci. lutfen doguma bir hafta kala

anneler koruyucu krem surmeye baslasinlar gercekten ise yarıyor

emzirmeye başlamadan evvel bunun zor bir şey olabileceğini, acı çekeceğimizi söylemiyor pek kimse. ben işkence dolu günler yaşadım. ilk iki ay çocuğumu gördüğüm an işkence cihazı yaklaşıyor diye paniğe kapılıyordum. bir türlü geçmedi. lansinoh kullandım geçmedi, göğüs koruyucuları, göğüs kalkanı kullandım bir işe yaramadı.

bazı annelerin bitkisel çözüm önerileri oldu. ama onları yapmadım. kişiden kişiye ve bebekten bebeğe değişmesine rağmen ben yine de tüm hamilelere 8. aylık hamilelikten itibaren göğüs kremlerinden sürmelerini tavsiye ederim.