(bkz : külotlu çorap)

(bkz : uyku tulumu)

(bkz : battaniye)

(bkz : yelek)

tulumlar kesinlikle ayaksız olmalı, ayaklı olanlar çok çabuk küçülüp kasılıyor.

emekleyen bebeğe giydirilen elbise dizlerine dolanıyor ve onun için işkenceye dönüşebiliyor.

3 yaşına geldiklerinde kılavuz mılavuz dinlemezler hele de kız çocukları. büyük inatlaşmalar sonucu onlar kazanır ve tamamen kendi seçtiklerini giyerler. kat kat kat, renk renk renk…tam bir cümbüş oluyorlar bazen. sokakta gören “bu kızların annesi ne kadar rüküşmüş, nasıl giydirmiş bu çocukları” diyordur, kesin…

aylardır, body tulum ve pijamadan başka bişi giymemiş bebekler de hallerinden epey memnun. kız bebek şık olmalı diye sıkmıyoruz kendimizi, rahat etsin diyoruz. kat kat giyinmesindense tek katta sağlam olmasına dikkat ettik, penyeleri buna göre seçtik.

zaten tombiş ve bükük duran kol ve bacaklar kat kat giysilerin içinde hiç rahat olmuyorlar.

en basit giydirme klavuzu şu aslında;kendi üzerimizdeki kat sayısına +1 ilave ederek çocuğu giydirebiliriz.yani biz atlet+bluz şeklindeysek çocuğu atlet+bluz+bir bluz ya da hırka eklemesiyle giydirmeliyiz.

analık içgüdüleriyle kat kat çocuk giydirme artık yanlış bulunuyor.kışın 3 ince kat,yazın tek kat giydirmeli.

çocukların özellikle ilk 2 yaşa kadar yalın ayakla yere basmaları ayak kaslarının doğru gelişmesini sağlıyor.bu yüzden ilk 2 yaş boyunca ortopedik bir ayakkabıya değil ele alınca kıvrılabilecek yumuşaklıkta çorap ayakkabıları tercih edilmeli.