anne sütü

408

Emzirmenin en kötü yanı bebeği memeden ayırma zamanı:(

bebeğin uykusunu getirir . içerdiği ımmunglobulin A bütün mide bağırsak sistemini badana gibi sarıp enfeksiyonlara karşı koruyucu etki gösterir . anneyle bebeğe birbirini yakınlaştırır. anneye haz verir . probiyotik etkili olduğu için çocuğun bağışıklığını güçlendirir . annenin geçirdiği birçok hastalıktan çocuğu korur .anne sütünü arttırdığı kesin olan tek şey sudur . bu yüzden süt vermeye başlayan anne susuzluk hisseder. lohusa şerbeti , kaynar , dereotlu patates , malt içecekleri bu konuda ismi anılan diğer gıdalardır.

cansuyu evet ama sütü az olan ya da olmayanlar için depresyon sebebi olabiliyor, o nedenle anne sütü ile ilgili mevzularda konuşurken çok dikkatli olunmalı, özellikle yeni annenin yanında

çok kısa süre ve az miktarda bedenimde olup sonra beni terkeden, içimdeki yara, rüyalarımda varil dolusu sahip olduğum…

dünyanın en mucizevi içeceği yavruyla aradaki en güzel bağ

alıntı

az önce kulağımın ağrıdığını söylediğim arkadaşım emziren birinden 1-2 damla anne sütü al damlat, ağrısı geçer dedi! yok artık!

alıntı

evet eskiden bebeklerin kulaklarına anne sütü damlatırlarmış ağrısını geçirmek için.

ayrıca bebeğin burnu tıkanınca okyanus suyu yerine de anne sütü kullanılırmış.

Bebek icin gereken herseyi icinde bulunduran mucizevi besin

her bebeğe ve ihtiyacına özel,allahın hediyesi,günümüz teknolojisi düşünüldüğünde yeri asla doldurulamayan,benzersiz ve mucizevi besin.

kutsal, önünde eğilinecek cinsten

(bkz : Piyon Anne Sütü Danışmanlık Hizmetleri)

(bkz : ön süt)

(bkz : son süt)

az önce kulağımın ağrıdığını söylediğim arkadaşım emziren birinden 1-2 damla anne sütü al damlat, ağrısı geçer dedi! yok artık!

(bkz : power pump)

candır can

ne inek sütü ne keçi sütü ne de biberon maması, hiç birşey anne sütünün yerini asla dolduramaz!

her canlının sütü önce kendisine faydalıdır!

ve toplumumuzda bilinenin aksine neredeyse her annenin sütü doğumdan sonra gelir (gelmelidir) ve her annenin sütü kendi bebeğine yeter. elbette fizyolojik olarak sütü gelemeyen, emziremeyen anneler vardır ama bu oran sanıldığının aksine çok azdır. sütüm gelmedi, anne sütü ile bebeğimi besleyemedim diyen anneler maalesef ya doğru pozisyon ile emzirememişler ya da “aç bu çocuk” tahriklerine kapılıp bebelerine hemencicik biberon maması verip bebeklerinin emme güdüsünü düşürmüşlerdir. halbuki ememese de ilk günler, hatta ilk 1 hafta sabırlı ve inatçı olup, bebeği neredeyse 24 saat memede tutup, memelerin bolca uyarılmasını sağlayıp, bebeği de anne memesindeki huzur içinde emzirmeye bol bol teşvik ederseniz çok ama çok büyük bir ihtiamlle emzirme işini kotarmış olacaksınız.

çok zor ama çok zor, lohusa kafası ile bunu yapabilmek ama inanın anne sütü öyle bir mucize ki, herşeye değer!

son bir söz: her ne sebeple olursa olsun emziremeyen ve bebeklerine biberon maması veren anneler, siz bebeğinize kötü bir şey vermiyorsunuz, bunu da hiç aklınızdan çıkarmayın, boşu boşuna bebeğinizin en güzel zamanlarını bunları düşünüp üzülerek geçirmeyin derim.. emzirmek ya da emzirmemek anneliğin sadece minicik bir parçası aslında..

kızımı 22 ay emzirdim. oğlum da daha sadece anne sütüyle besleniyor. çok şükür ki ikisini de ilk 6 ay sadece anne sütüyle besleyeceğim.

mucizeye inanmayanlar için gösterilecek tek şeydir.

beni inandırdı.

candır o.. her bebeğimde aşkla, şevkle yaşadığımdır… anneliğin en sevdiğim tarafıdır. bebeğimin gözlerine bakarken, ayak parmaklarını öperken göğsüme dolup, sızlayan/yakandır.

mucizevi bir yapısı vardır. bebek ishal olunca yapısı değişir, bebek ateşlenince yapısı değişir, her derde devadır. anneyle bebek arasındaki temasla, annenin uykusunu tam almasıyla, annenin huzuruyla artar…

emzirme reformu gerek: minumum 6 ay emzirmek gereklidir bunu herkes bilir ama çalışanlara 6 ay izin verilmez bu da yaman bir çelişkidir.

ilk 6 ay anne sütü diyen devlet baba,o kadar doğum izni mi veriyorsun da afiş afiş dikte ediyorsun bunu kafamıza